Vindforsk workshop Chalmers 5:e mars 2009
Den 5:e mars arrangerade Vindforsk en workshop för att ge tillfälle för olika utförare och finansiärer att träffas och få idéer till samarbeten.
Intresset och antalet deltagare var glädjande mycket stort. Workshopen samlade 118 deltagare och 65 projektskisser var insända inför workshopen.
Workshopen inleddes med en gemensam del enligt programmet nedan där angränsande forskningsinsatser presenterades. Lars Gertmar, som sitter i styrgruppen för EU:s teknikplattform för vindkraft presenterade forsknings- och utvecklingsinsatser ur ett ”Bryssel-perspektiv” med information om angränsande forskning kring elnätsfrågor. Titta i den interaktiva presentationen så länkas ni vidare både till smart och supersmart grid.
Efter de gemensamma presentationerna diskuterades förslag till insatser för Vindforsk:s verksamhetsområden. Avsikten med workshopen var att samla många idéer till projekt och gemensamt diskutera dessa så att ansökningar till projektpaket snabbt ska kunna utformas efter workshopen. Eftersom antalet insända projektskisser var mycket stort blev tiden för diskussioner dessvärre kortare än vi hoppats på från början.
Förhoppningsvis gav workshopen utbyte för deltagarna på sätt så att nya kontakter kunde knytas.
Vindforsks styrgrupper har nu diskuterat utifrån vilka skisser de speciellt vill se ansökningar och hur projektpaket ska kunna formas.
För verksamhetsområdet ”Vindkraft i kraftsystemet” har styrgruppen inte haft möjlighet att komma med sina slutsatser än men bör kunna ha sådana klara till i mitten av april.
För områdena Vindresursen och etablering”, ”kostnadseffektiv vindkraftsanläggning och projektering” samt ”optimal drift och underhåll” redovisas styrgruppernas prioriteringar i detta dokument (pdf-fil).
Redovisning från workshopen
| Föredrag från gemensam presentation | |
| Inledning och presentation av Vindforsk (PDF) | Anders Björck, Elforsk samt Stig Göthe, ordförande i Vindforsk |
| Energimyndighetens pilotprojekt och andra projekt som gränsar till Vindforsks verksamhet (PDF) |
Lars Alfrost, Energimyndigheten |
| Vad gör European Wind Energy Technology Platform TPWind? (PPT) |
Lars Gertmar ABB |
| Vindkraftsforskning i Norge (PDF) |
Terje Gjengedal, Statkraft |
| Vindkraftsforskning i Danmark (PDF) |
Ebba Dellwik, Risö DTU National Laboratory for Sustainable Energy |

